Podologia size

Podologia

Podologia to dziedzina medyczno-kosmetyczna, funkcjonująca w Polsce dopiero od kilku lat. Zajmuje się ona diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz nieprawidłowości związanych ze stopami, a także ich pielęgnacją oraz działaniami profilaktycznymi. Jakie zabiegi wchodzą w jej skład? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Podologia – prosty sposób na rozwiązanie problemów ze stopami

Choć może trudno w to uwierzyć, ale statystyki pokazują, że niemal 9 na 10 osób ma problemy ze stopami. U jednych dotyczą one kwestii skórnych, u innych – paznokci, stawów czy mięśni. Powodem tego może być noszenie nieodpowiedniego obuwia, brak przestrzegania podstawowych zasad higieny, nieprawidłowa technika pielęgnacji (np. podczas skracania paznokci czy wycinania skórek), a także szereg schorzeń, m.in. cukrzyca, choroby układu krążenia lub wszelkiego rodzaju deformacje kończyn dolnych. Również regularne treningi i ćwiczenia fizyczne mogą mieć duży wpływ na stan stóp, dlatego podologia to dziedzina, z której bardzo często korzystają sportowcy różnych dyscyplin.

Wszelkie zabiegi w obrębie stóp przeprowadzane są pod okiem podologa. To właśnie on stara się nie doprowadzić do powstania lub powiększenia zmian, a w przypadku istniejących już chorób rozpoznaje je i odpowiada za przebieg poszczególnych czynności leczniczych. Podolog to ktoś pomiędzy pedicurzystką a lekarzem – by wykonywać swój zawód musi łączyć wiedzę i umiejętności z zakresu anatomii, dermatologii, ortopedii, chirurgii, kosmetologii, pielęgniarstwa, a nawet diabetologii.

Poza przeprowadzaniem zabiegów podolog jest również doradcą – udziela swoim pacjentom wskazówek odnośnie pielęgnacji stóp. Warto słuchać jego zaleceń, ponieważ pogłębiające się problemy tej części ciała mogą powodować coraz większy dyskomfort oraz ból, uniemożliwiać poruszanie i normalne funkcjonowanie na co dzień, a także wpływać na ogólne samopoczucie, również psychiczne.

Jakie zabiegi możesz wykonać u podologa?

Jakie zatem zabiegi i czynności obejmuje podologia? Są to przede wszystkim:

  • skracanie paznokci;
  • usuwanie odcisków, kurzajek, modzeli;
  • zabiegi związane z wrastającymi lub wkręcającymi paznokciami (w tym ortonyksja);
  • zakładanie i zmienianie opatrunków;
  • usuwanie zrogowaciałego naskórka;
  • zabiegi związane z grzybicą oraz innymi infekcjami stóp i paznokci;
  • leczenie i opatrywanie popękanej skóry pięt;
  • protetyka paznokcia;
  • udzielanie porad odnośnie do pielęgnacji stóp i prawidłowego dobierania obuwia;
  • pielęgnacja i leczenie tzw. stopy cukrzycowej, czyli choroby niedokrwiennej, będącej jednym z powikłań cukrzycy.

Wszystkie zabiegi przeprowadzane są w gabinetach podologicznych, m.in. w naszym gabinecie w Gliwicach. Trzeba tu podkreślić, że miejsca te są doskonale wyposażone. Podolodzy dysponują nowoczesnym sprzętem i akcesoriami, niezbędnymi do pracy. Wszystko odbywa się w sterylnych i bezpiecznych dla pacjenta warunkach, przy zachowaniu wszelkich norm i zasad higieny. Narzędzia są stale dezynfekowane, a używane materiały – jednorazowe. Z uwagi na rodzaj wyposażenia można powiedzieć, że gabinet podologa przypomina bardziej gabinet lekarski niż kosmetyczny.

Koszt zabiegów

Ile kosztują zabiegi, którymi zajmuje się podologia? Każdy specjalista, gabinet lub klinika posiada oczywiście indywidualny cennik. Z reguły wizyta w celu konsultacji czy porady nie przekracza ok. 100 zł. Refundacja leczenia stóp z Narodowego Funduszu Zdrowia ma miejsce tylko wtedy, gdy jest przeprowadzana przez lekarza (np. dermatologa, chirurga, ortopedę). Tymczasem podolog to absolwent dwuletniego studium podologicznego w trybie dziennym, kończącego się egzaminem przed państwową komisją. Z tego powodu wykonywane przez niego czynności nie wchodzą więc w zakres zabiegów, za które można by się było ubiegać o zwrot kosztów.

Podologia, choć jest w naszym kraju dziedziną bardzo świeżą, staje się niezwykle popularna. Wzrost świadomości społecznej sprawia, że tego typu gabinety są coraz częściej odwiedzane przez pacjentów, a dbanie o kondycję stóp robi się z roku na rok powszechniejsze. To dobry znak – nie chodzi tu przecież tylko o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim o zdrowie, prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz zapobieganie pojawianiu się komplikacji i poważnych skutków ubocznych.

Interesuje Cię podologia w Gliwicach? Skontaktuj się z nami i zapisz się na wizytę. Pomożemy Ci rozwiązać problemy zdrowotne stóp.

Zadbaj o swoją urodę i zdrowie

Skorzystaj z naszych usług i przekonaj się, że warto. Zapraszamy!