Najczęstsze przyczyny uszkodzenia skóry – czego unikać?

Objawy przesuszonej skóry, mogą pojawiać się nie tylko ze względu na skłonności genetyczne, ale także nieprawidłową pielęgnację czy długotrwałe działanie czynników zewnętrznych. Sucha skóra, powoduje uczucie dyskomfortu i wymaga odpowiedniej regeneracji. Zbyt niska zawartość wody w naskórku powoduje jej nieprzyjemne napinanie, a w konsekwencji prowadzi do szybszego starzenia skóry. Aby zapobiec negatywnym skutkom przesuszonej skóry, warto zastosować zabiegi kosmetyczne, które dogłębnie ją nawilżą i przywrócą jej elastyczność i zdrowy wygląd. Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia skóry? Czego należy unikać? Jakie zabiegi są najbardziej skuteczne? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Objawy przesuszenia skóry
  • Przyczyny suchej skóry
  • Jakie zabiegi na skórę przesuszoną są zalecane?

    We wpisie dowiesz się, jakie są objawy przesuszenia skóry, jakie są przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne suchości skóry, oraz jakie zabiegi pozwolą przywrócić jej idealny stan.

Objawy przesuszenia skóry

Skóra sucha charakteryzuje się delikatną w dotyku i szorstką powierzchnią oraz szarym zabarwieniem. Najbardziej podatna na przesuszenie jest skóra twarzy, szyi, dekoltu, dłoni oraz stóp. Po zastosowaniu zwykłego mydła i wody, skóra nieprzyjemnie napina się, a u osób bardziej wrażliwych, może pojawić się łuszczenie skóry lub uczulenie w formie czerwonych wykwitów. Przez cienką, suchą skórę często widoczne są naczynia krwionośne w postaci szarych lub czerwonych pajączków. Bardzo często skóra sucha jest jednocześnie skórą naczynkową, z tendencją do pękania naczynek krwionośnych. Skóra niedostatecznie nawilżona, podlega szybciej postępującym procesom starzenia.

Przyczyny suchej skóry

Wewnętrznymi czynnikami determinującymi uszkodzenia skóry, mogą być tendencje genetyczne, zaburzenia hormonalne, długotrwały stres, niewłaściwa dieta czy zażywane leki. Główną przyczyną zewnętrzną mającą destrukcyjne działanie na stan skóry, jest promieniowanie UV. Filtry chroniące przed promieniowaniem słonecznym, powinno stosować się przez cały okres roku – nie tylko w trakcie lata. W okresie jesienno-zimowym także niezwykle łatwo o efekt przesuszonej skóry. Chłodny wiatr, mróz, niskie temperatury i padający kwaśny deszcz, wpływają negatywnie na stan skóry twarzy i dłoni. Stosowanie samych kremów nawilżających może już nie wystarczyć. Ciepłe i suche powietrze w mieszkaniach i domach, pochodzące z centralnego ogrzewania, także przyczynia się do pogorszenia stanu skóry.

Jakie zabiegi na skórę przesuszoną są zalecane?

Aby poradzić sobie z przesuszeniem skóry, warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej, które długotrwale, w sposób bezpieczny i dogłębnie nawilżają skórę, nadają jej elastyczność, jędrności i jednolitego koloru. Zabiegi, które idealnie sprawdzą się przy skórze suchej należy:

  • Mezoterapia igłowa, czyli wstrzyknięcie substancji aktywnych bezpośrednio do tkanki skóry właściwej, w celu pobudzenia procesów odbudowy skóry,
  • Mezoterapia tlenowa, to metoda dotlenienia skóry z zewnątrz oraz wprowadzanie w głąb skóry substancji aktywnych, przy pomocy sprężonego tlenu,
  • Zabieg regenerujący, który skutecznie zwiększa jędrność i widocznie wygładza zmarszczki, dzięki zastosowaniu wyciągu z mikroalg, koenzymu Q10 i witaminy T,
  • Skinshooter, czyli indywidualnie skomponowana mieszanka składników aktywnych dla skóry wymagającej regeneracji.
Jak zregenerować skórę po lecie?Zabiegi kosmetyczne idealne na jesień